Zimbabvė tapo antrąja Afrikos valstybe, įteisinusia medicininį kanapių naudojimą

2017 m. rugsėjį Lesotas tapo pirmąja Afrikos šalimi, įteisinusia kanapių naudojimą ir kultivavimą medicinos tikslais. Malavio, Ganos ir Zimbabvės vyriausybės savo pranešimuose planavo sekti tuo pačiu keliu.

2018 m. balandį Zimbabvė tapo antrąja Afrikos valstybe, kuri įteisino kanapių naudojimą ir kultivavimą medicinos ir mokslo tikslais. Apie tai paskelbė Zimbabvės Sveikatos ir vaikų priežiūros ministras Dr. David Pariranyatwa.

 

Nuo šiol Zimbabvėje bus išduodamos licencijos penkeriems metams, leidžiančios auginti kanapes bei transportuoti kanapių žiedus, ekstraktus ir kitus gaminius.

Licencijos verstis kanapėmis Afrikoje kainuos brangiau, nei kainuoja licencija kasti, apdirbti ir eksportuoti auksą ar platiną.

Licencija kanapėms kultivuoti ir produktams gaminti penkeriems metams kainuos 50 000 JAV dolerių ir kas 5 metus bus galima ją atnaujinti, sumokant dar 20 000 JAV dolerių.

Penkerių metų licencija moksliniams tyrimams atlikti kainuos 5000 JAV dolerių, o jos atnaujinimas kainuos 2500 JAV dolerių kas penkerius metus.

Penkerių metų licencija norint importuoti ar eksportuoti kanapes bei jų produktus kainuos 5000 JAV dolerių.

Šie įstatymų pakeitimai ir leidimai leis kanapių augintojams kultivuoti, sandėliuoti, transportuoti ir parduoti šviežias kanapes, kanapių ekstraktus ir džiovintus kanapių žiedus. Toks vyriausybės požiūris akivaizdžiai yra skirtas legaliam kanapių auginimui ir eksportui.

JAV ekspertai įvertino, kad 2016 metais legalių kanapių rinka buvo verta 6.7 mlrd. JAV dolerių ir 2021 metais jos vertė turėtų siekti 21 mlrd. JAV dolerių.

Apytiksliai 38 milijonai Afrikos gyventojų naudoja kanapes kasmet. Šiuo metu Gana yra trečioji pasaulyje šalis pagal kanapių vartotojų mastą. Afrika jau dabar yra viena iš didžiausių pasaulyje kanapių augintojų ir tiekėjų. Manoma, kad dabar Afrika gali kasmet užauginti produkcijos, kurios vertė sieks – 79.8 mlrd. JAV dolerių.

Kanapės Pietų Afrikoje yra vadinamos „mbanja“ arba „dagga“,  jų vartotojų skaičius Afrikoje yra labai didelis, bet rekreacinis vartojimas lieka draudžiamas. Bausmės už veikas, susijusias su kanapėmis gali siekti iki 12 metų nelaisvės.

  • Lietuvoje už veikas, susijusias su kanapėmis, galima netekti laisvės iki 15 m. (autoriaus pastaba).

Žinoma, kanapių auginimo legalizavimas kelia klausimą dėl neteisėto medžiagos naudojimo rizikos. Tačiau akivaizdu, kad privalumai nusveria trūkumus.

Ši naujiena tapo labai svarbi Zimbabvės gyventojams ir dauguma jų tikėjosi švelnesnio reguliavimo rekreaciniam kanapių vartojimui. Zimbabvėje daug gyventojų vartoja kanapes pramogai, o vietinėms Rastafarių bendruomenėms tai yra ne tik vaistas, jų vartojimas yra ir Švenčiausiasis Sakramentas. Kanapės yra neatsiejama jų kultūros ir religijos dalis.

Dėl švietimo trūkumo daugelis Zimbabvės gyventojų į kanapes (dagga) žiūri kaip į narkotikus ir tai vadina „socialine liga“. Dalis žmonių galvoja, kad kanapės neturi jokio medicininio potencialo, o tik naikina gyvybes, didina poreikį maistui ir sukelia psichozes, kurias jie vadina „beprotybe“.

Afrikoje pripažįstama, kad yra labai mažai informacijos apie medicininį kanapių panaudojimą. Net ir prieš teisinius pasikeitimus valdžios atstovai negavo jokių konsultacijų apie medicinines kanapes. Nors apie tai buvo kalbama 8 mėnesius po to, kai Lesotas įteisino medicininį kanapių naudojimą. Makro-ekonomikos planavimo ir investicijų skatinimo ministras Dr. Obert Mpofu jau tada pareikalavo legalizuoti kanapių kultivavimą ir pabrėžė, kad Kanados kompanijos domisi tokia galimybe specialiose ekonominėse zonose Afrikoje.

Zimbabvė ima pavyzdį iš kitų valstybių, tokių kaip Kanada, Australija, Izraelis, Vokietija, JAV, kurios orientuojasi  į medicininę pusę ir plečia medicininį kanapių panaudojimą.

Panašu, kad Zimbabvės valdžia požiūriu į kanapes stipriai lenkia Lietuvos valdžią. Zimbabvė siekia užsibrėžtų tikslų ir labai lengvai įsilieja į sparčiausiai augančią rinką pasaulyje. Bendradarbiavimas su galingiausiomis pasaulyje šalimis jiems atneš tik naudos. Net ir tuo atveju, kai afrikiečiai pripažįsta švietimo trūkumą. Jie seka inovacijų ir mokslo naujovių keliu.

Labai gaila, kad Lietuvos valdžia medicininio kanapių panaudojimo klausimą sprendžia labai ilgai. Viskas, apie ką yra kalbama, tai tik apie keturis oficialius, rinkoje esančius kanapių vaistus. Kanapių žiedų ekstraktai, kanapių kultivavimas ir natūralūs preparatai Seimo nariams kelia didžiulę baimę ir abejones.

Autorius : Kanapių kultūros draugija

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s